İletişim: + 90 352 235 5335

ÇOCUKLARDA KAYGI NEDENLERİ

İnsanlar da büyüdükçe kaygı, korku, endişe, güvensizlik, nefret, aşırı şefkat isteme vb. gibi duygular çoğalır. Psikolojide buna nevrotik davranışlar deniliyor. Bu tür davranışlar insanı doğuştan itibaren hep takip eder bırakmaz.
Kaygı, korku, endişe gibi duygular insanda elbette olmalıdır. Ancak bu tür davranışlar insanda normal bir şekilde olursa faydalıdır çünkü insanı programlamaya düzenli olmaya iter. Fakat kontrol edilemeyecek olmaları halinde hayatımızı olumsuz yönde etkiler ve birçok psikolojik sıkıntılar ortaya çıkar.

Elbette çocuklarda kaygı bozuklukları olabilir. Çünkü onlarında kendince bir dünyası vardır. Kaygı bozukluğu olan çocuklarda gergin,çabuk sinirlenen, çabuk öfkelenen bir türlü rahat olamayan durumlar gözlenebilir. Yapılan araştırmalarda çocukluk dönemin kaygılarının anne babaların davranış ve tutumlarının büyük ölçüde etki ettiği ortaya çıkıyor.

Çocukta kaygı engellemek için yapılması gerekenler nelerdir gelin göz atalım…

- Çocuğa hiçbir zaman kaygılarından dolayı kızmamalı
- Anne ve babalar çocuklara kendi kaygı ve tedirginliklerini hissettirmemeli
- Çocukta kaygı problemi çözülemediğinde psikolojik destek alması sağlanmalı sadece çocuğa değil aileye de psikolojik destek verilmeli
- Çocuklara kıskançlık duygusu yüklememeliyiz
- Çocuklara psikolojik destek tıbbi destekte alması gerekebilir çünkü çok kaygılanan çocuklarda uyku ve dikkat bozuklukları, baş ağrısı, karın ağrısı gibi değişik bedensel şikayetler de sıklıkla görülmektedir.


Regulation by Medyaonline