İletişim: + 90 352 235 5335

ÇEKİNGEN ÇOCUKLAR

Psikolojide çekingenlik insanın kendisini sosyal ortamlardan çekmesi, tanımadığı insanlarla aynı ortamı paylaşmak istememesi gibi nedenlerle açıklanabilir.

Çocuklarda çekingenlik elbette vardır yalnız bu durum onlar için 2-3 yaşına kadar olan süreçte olabilir. Fakat bu ilerleyen vakitlerde hala çekingenlik devam ediyorsa çocuğun burda kendini toplumdan uzak tutma yani bir tür sosyalleşme ile ilgili problemleri vardır.

ÇEKİNGEN ÇOCUKDA GÖRÜLEN DAVRANIŞLAR

- Çekingen çocuk huzursuz ve güvensizdir.
- Çekingen çocuklar bırakın başkaları ile kendi yaşıtları ile iletişim kurmada zorlanır ve her zaman yalnız kalmayı tercih ederler. Örneğin arkadaşına adını soramaz, oyunlarına katılamaz, bir şey isteyemez.
- Annelerinin yanından ayrılmazlar ve hatta çocuğa annelerinin yanında olduğu bir anda soru sorulursa o soruyu cevaplamaz ve annesinin arkasına saklanır, çünkü o anda en güvenli yer onun için orasıdır bu soruyu soran babası olsa bile.
- Yalnız kalmayı ve yalnız çalışmayı tercih ederler grupla yapılan çalışma ve etkinliklerden rahatsız olurlar.
- Konuşmayı, kendilerin konuşarak ifade etmeyi sevmezler. Hatta bir şey isteyeceklerinde el kol ifadeleri ile istemeyi daha kolay bulurlar.
- Alışkan oldukları ortamdan çıktıklarında çok tedirgin olurlar. Onları yeni durum, olay ve ortamlar çok sıkar ve tedirgin eder.
- Onlar sınıfta genelde fazla göz önünde olmayacak yerlere oturur.
- Utanma onlar için bir tür olaylar karşısında kaçışdır.

ÇOCUKLARI ÇEKİNGENLİĞE YİTEN SEBEPLER

Çocuğu çekingenliğe yiten birçok neden olabilir. Bu nedenler çocuktan çocuğa değişir. Bunları çevresel, genetik ve ailesel gibi nedenler olabilir :
- Anne ve baba sürekli çocuğunun kararlarını ve yaptığı işleri eleştiriyorsa bu onda korkak ve çekingen bir duygu oluşmasına sebep olur.
- Anne baba ve çevrenin çocuktan beklentisi çok yüksek ve çocuk bu beklentiyi yerine getiremeyip başarısız olup hataları anlayışla karşılanmıyorsa, kendini çok kötü hissedecek, çekingen olacak ve zamanla yapıpta başarılı olmadığı işlere bir daha elini uzatamaz hale gelebilir.Regulation by Medyaonline