İletişim: + 90 352 235 5335

AGRESİF ÇOCUK

Çocuklarda agresiflik nedir, sebepleri ve yapılması gerekenler nelerdir ?

Agresiflik çocuklarda; çabuk sinirlenebilen, öfkeye çabuk kapılabilen ve kendini bu tür yollarla anlatmayı daha kolay sanabilen bir duygu çeşididir… Gerek evde gerek okulda aileler ve eğitmenler nasıl engellenebilir nasıl yardım edebileceğini bilemeyip sürekli yanılış tutumlar sergileyerek bu basit çözülmesi kolay olabilecek sorunları daha da çıkmaza sürüklerler…

Agresiflik kız çocuklara nazaran erkeklerde daha çok vardır. Çünkü bu tarz durumlar erkek çocuklarda daha normal karşılanır. Çoğu kez erkek çocuğu dediğin haylaz yaramaz olmalı denilir ve onları bu tür davranışlara sürükleyici rol oynanır hatta çevremde bazı babalar çocuğunun tekme atmasından, bağırmasından, mutlu olup memnuniyet ve hayranlık sergiliyor. Kız çocuklarında ise kıza yakışmaz ayıp olur denir ve kız çocuğunun mağdur rolünde olmasına sebebiyet verir.
Bu tür davranışlar elbette kız çocuklarında da vardır hatta bazıları durumu kendi lehine değiştirmek için saldırıyı yavaşça ve gizlice yaparlar. Örneğin; çimdikleyerek, saç çekerek, vurup kaçarak yapabilirler…

Saldırganlığın nedenleri:

- Çocuklar onları heyecanlandıran, kendini güçlü hissettiren şeyleri yapmak isterler. Örneğin; vurmak, ısırmak, saçından çekmek onlara zevk verir hoşlarına gider.
- Genellikle kendini iyi ifade edemeyen çocuklar sıkıntılarını dile getirip kendilerini anlatmak için ısırmak, bağırmak, tükürüp, tavır almak gibi yolları denerler, bu kendilerini anlatmak için en iyi yoldur.
- Bazı çocuklar bu davranışta ısrarcı olur ve dikkat çekmek için kullanırlar.
- Bazı çocuklarda gerek ailevi gerek yaptıkları iş den dolayı cevreden aldıkları tutum ve davranışlardan bir özgüven eksikliği vardır. Böyle çocuklar fiziksel olarak güçlü olduğunu göstermek isteyecek ve zarar verici tutumlarına devam edecektir. Bu tür çocukların sosyal çevre ile deneyimleri azdır ve karşı tarafın her bir davranışında bir pürüz çıkacak ve kendini savunmada tutacak.

UZMANLARIN AİLELERİN EĞİTİMCİLERİN YAPMASI GEREKENLER

- Öncelikle çocukta bu davranışı ortaya çıkaran, tetikleyen olaylar durumlar saptanmalı.
- Çocuğa sürekli hareketlerinin yanlış olduğu konusunda tekrar tekrar uyarmamalıyız.
- Bu tür saldırganlık durumlarını grup içinde çözmek en mantıklısıdır.
- Evde anne ve babaların bağırması onu azarlaması ona ters etki yapıp onda daha da büyük zararlar açabilir.

BU DURUMLAR İZLENDİĞİNDE ÇOCUKTAKİ DEĞİŞİMLER…

Çocuk zaman geçtikçe davranışının yanlış olduğunu çevresindekilerce desteklenmediğini ailesini, arkadaşlarını, öğretmenlerini üzdüğünü anlayacak ve kendisini kabul ettirmenin dikkati üzerine çekmenin başka yollarının olduğunu öğrenecektir.


Regulation by Medyaonline